Dlaczego potrzebujesz intranetu w firmie?

Co przychodzi ci do głowy, kiedy myślisz o wspólnym miejscu w siedzibie firmy? Kuchnia? Sala konferencyjna? Firmowy stół do piłkarzyków? A dlaczego nie intranet? Choć nie każde przedsiębiorstwo używa takiego rozwiązania, to własnie on może stać się kolejnym elementem spajającym pracowników, a przede wszystkim – świetną platformą do komunikacji.

No własnie, komunikacja. Im większa firma, tym trudniej trafić do kolegów, z którymi chciałoby się nawiązać kontakt. Firmowe gablotki i gazetki odchodzą w niepamięć, a przecież wiele informacji należy szybko przekazać wszystkim zatrudnionym. Jak, jeśli nie przez intranet?

Co to w ogóle jest?

Żeby wyjaśnić, co to jest intranet, wcale nie trzeba przytaczać skomplikowanych definicji. To po prostu przypominająca stronę internetową lub portal społecznościowy platforma lub aplikacja, do ktorej mają dostęp wszyscy pracownicy. Choć jego układ lub zawartość mogą się różnić, funkcje intranetu są co do zasady takie same: umożliwiać komunikację miedzy pracownikami i gromadzić dokumenty, kontakty czy materiały szkoleniowe.

 

  • Baza wiedzy dla pracowników

 

Intranet jest świetnym narzędziem do udostępniania pracownikom materiałów informacyjnych. Warto zadbać, żeby jego układ był jasny, a nawigacja po stronie intranetowej – przejrzysta. Jeśli umieszczone w nim pliki mają ułatwiać pracę, każdy pracownik powinien móc łatwo je odszukać.  Nie chcemy przecież, żeby wyszukiwanie potrzebnych danych trwało dłużej niż sama praca.

 

  • Platforma do wymiany informacji

 

Intranet dobrze sprawdza się jako tablica ogłoszeń 2.0. Dobrze wyeksponowana zakładka z newsami będzie dla pracowników bardzo przydatna, ale platforma może być również miejscem, które będą współtworzyć pracownicy. Jeśli dostaną możliwość umieszczania w intranecie różnego rodzaju plików, zmieni się on we wspólną przestrzeń i miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń.

 

  • Narzędzie do integrowania pracowników

To brzmi już jak trudniejsze zadanie, prawda? Nic bardziej mylnego! Jeśli już umożliwiamy pracownikom zamieszczanie dokumentów służbowych, dlaczego nie udostępnić im miejsca, w którym będą mogli dyskutować na tematy mniej związane z pracą?  W intranecie jest miejsce nie tylko na grupy dyskusyjne, ale także na rozwiązania, które w prosty sposób mogą zintegrować zespół – na przykład vGoal.

Firmowy intranet – jak to zrobić?

Wszystkie wymienione wyżej funkcje intranetu sprowadzają się do jednej – kontaktu między firmą a pracownikami, ważne jest więc umieszczanie w nim ciekawych, przydatnych i aktualnych treści. Przede wszystkim jednak intranet musi działać tak, by pracownicy chcieli go odwiedzać.

Nie wystaczy zasypać użytkowników informacjami. Należy jeszcze umożliwić im właściwe korzystanie z intranetu – zapewnić przyjazny interfejs, prostą nawigację po stronie intranetowej  i odpowiednie wtyczki, które mogą ułatwić używanie tak, by ułatwiał pracę.