Historia SharePointa – co przez lata zmieniło się w MS Sharepoint?

Tak, wiemy, historia rzadko jest ulubionym przedmiotem w szkole. Naukę dat i dokonań władców mamy już za sobą, ale może zainteresuje Cię historia Microsoft SharePoint? Dla nas śledzenie, jak zmieniała się platforma, która jest podstawą naszej działalności, jest bardzo ciekawe i inspirujące. Rozwiązanie, z którego według portalu MS Dynamic World, korzysta już ponad 100 milionów użytkowników, zaczęło się od kilku podstawowych narzędziu biurowych. Skąd wziął się pomysł na platformę SharePoint? Co się w nim zmieniało przez lata? Czym zaskoczy nas jeszcze Microsoft? Przeczytaj!

Od początku, czyli jak powstał SharePoint

Pakiet Microsoft Office – a w nim prawdziwe gwiazdy każdego biura: Word, Excel i PowerPoint – to od lat klasyka i niezbędne narzędzia pracy w niemal każdej branży. Są powszechnie dostępne, łatwe w obsłudze, nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na nie jest spore, a nowsze wersje zawsze są chętnie kupowane przez klientów. Czy w tym wypadku wystarczy poprzestać na starych, sprawdzonych rozwiązaniach?

Microsoft nie stoi w miejscu. Rozwijał swoją ofertę także o narzędzia wspomagające najprostsze czynności administracyjne, potem przyszedł czas na obsługę poczty, osobisty kalendarz dla użytkowników, listy zadań… W końcu ktoś musiał wpaść na przełomowy pomysł i połączyć te wszystkie funkcje w jedno. Ryzykowne? Pewnie. W końcu był rok 2001, a sam SharePoint stanowił dość pionierskie rozwiązanie, pomysł jednak był na tyle ciekawy, że Microsoft uznał, że warto spróbować.

SharePoint 2001 początkowo został wypuszczony jako dwie osobne aplikacje, łączące najważniejsze funkcje:

  • SharePoint Team Services do wspierania pracy w zespole,
  • SharePoint Portal Server do zarządzania dokumentami.

 

Aplikacje łączyły w sobie kilka pojedynczych rozwiązań, oferowanych dotąd przez Microsoft. Oczywiście – to nie całościowa platforma, z której możemy korzystać obecnie, ale w porównaniu z całym pakietem pojedynczych programów połaczenie STS i SPS było całkowitą nowością.

Jak w przypadku każdego nowatorskiego produktu, nie obyło się bez zastrzeżeń użytkowników. Nic dziwnego, kiedy teraz patrzymy na layout czy funkcje Sharepointa 2001, mogą wydawać się nieco toporne. To był jednak dopiero początek historii SharePointa.

MS SharePoint w natarciu

Kolejne lata to praca nad nowszymi wersjami SharePointa. Kolejna odsłona programu to rok 2003 – połączenie obu platform i bardziej user-friendly rozwiązania. Microsoft wysłuchał uwag, przyjął je do wiadomości, przemyślał… Efektem była o wiele bardziej intuicyjne narzędzie z bardziej przejrzystymi interfejsami. Żeby jeszcze bardziej ułatwić nawigację, w SharePoincie pojawiła się funkcja wyszukiwania – przyznacie, że to lepsza opcja niż scrollowanie list, tak jak to miało miejsce w poprzedniej wersji SharePointa! Co ciekawe, już od tej wersji Microsoft mocno stawiał na personalizację platformy i łatwy support.

SharePoint 2003 był krokiem naprzód, ale to wydanie platformy z roku 2007 było prawdziwym przełomem. Wtedy po raz pierwszy SharePointa połączono z pakietem Office. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ właśnie wtedy koncepcja produktów Microsoftu jako idealnie dopasowanych, dopełniających się nawzajem elementów. Ta idea będzie rozwijana z biegiem lat, ale nie uprzedzajmy faktów!

Historia SharePointa – kolejny etap

Kolejny punkt zwrotny w historii SharePointa to rok 2010 i kolejna wersja SP, jeszcze bardziej skorelowana z Officem i dostępna z poziomu większej liczby przeglądarek. Korzyści dla użytkowników były oczywiste. To między innymi:

  • Tworzenie i aktualizowanie baz danych w Microsoft Access,
  • Dodawanie, usuwanie i edytowanie dokumentów w SharePoincie za pomocą innych programów Microsofta,
  • Łatwa obsługa plików multimedialnych i biblioteki plików audio i wideo,
  • Możliwość pracy grupowej nad dokumentami – limit to aż 99 osób!

Spory krok w stosunku do MS SharePoint 2001, prawda? A to nie było ostatnie słowo Microsoftu.

SharePoint 2013 i 2016 – UI design na wysokim poziomie

No dobrze, mamy potrzebne, dobrze działające narzędzia, z których zadowoleni są użytkownicy. Teraz Microsoft postanowił skupić się na stworzeniu możliwie najbardziej przyjaznego i intuicyjnego interfejsu. Może pamiętacie – rok 2013 to Windows 8 i wielka nowość: kafelki!

Dotarły one także do SharePointa 2013. Jakie to ma znaczenie? Otóż spore – mówi się, że interfejs powinien być jak żart – jeśli jest dobry, nie ma potrzeby go tłumaczyć. Proste rozplanowanie funkcji SP 2013, oznaczenie ich wyraźnymi ikonami, podpisanymi i jasnymi dla użytkowników, zdecydowanie poprawiło jakość użytkowania platformy.

Oczywiście, to nie wszystko. Oprócz usprawnień istniejących już funkcji Microsoft przygotował też dla użytkowników nowość – Microsoft Teams, komunikator, wspierający pracę zespołową, łączący w sobie funkcje Skype’a i aplikacji Office 365. Współpraca – widać, że to właśnie na to stawia Microsoft.

SharePoint w chmurze, czyli co nas jeszcze czeka?

Kto w 2001 roku mógł przewidzieć, w jakim kierunku rozwinie się platforma i jakie funkcje będzie oferować? Pierwsi użytkownicy na pewno byliby zaskoczeni, gdyby od pierwszej wersji Sharepointa przeszli do najnowszych rozwiązań Microsoftu.

Office 365 i chmurowe rozwiązania w SharePoincie to już codzienność, ciekawie patrzy się jednak na to, jak postrzegano je, kiedy dopiero wchodziły w życie. W artykule z roku 2015 Julia White z Office Product Management Team Microsoftu przedstawiała perspektywy rozwoju platformy na kolejne lata.

SharePoint 2019 spełnia nadzieje, jakie pokładała w nowej wersji platofmy White, ale też sami użytkownicy SP. Microsoft stara się zapewnić użytkownikom wszystkich wersji – zarówno podstawowej, jak i premium, aplikacje dobrej jakości i zawierające przydatne funkcje. O wiele nowych ciekawych funkcji zostały wzbogacone programy pakietu Office. Przykład? Word zyskał opcję Text to speech, PowerPoint nowy silnik animacji; Microsoft poprawił też wydajność wielu programów – między innymi Project Server czy SharePointServer. Chcecie wiedzieć więcej? Oddajmy głos przedstawicielom Microsoftu:

Odtwórz wideo

Na konferencjach sharepointowych pada wiele propozycji i planów – mowa o rozwoju narzędzi, dalszym wspieraniu aplikacji do pracy zespołowej… jednego możemy być pewni – historia SharePointa jeszcze się nie skończyła.

Na deser

Uff, to tylko 19 lat, a ile zwrotów akcji! Żeby ułatwić zrozumienie, czym jest SharePoint i jak się zmieniał, przygotowaliśmy poniższą inforgrafikę. Mamy nadzieję, że będzie przydatna!

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Kiedy powstał Microsoft SharePoint?

Microsoft SharePoint powstał z połączenia dwóch rozwiązań Microsoftu: SharePoint Team Service i SharePoint Portal Server. Pierwsza wersja została wypuszczona na rynek w 2001 roku, ale przez lata zmieniała się stopniowo, aż do SharePointa 2019.

Czy Microsoft SharePoint od pocątku był połaczony z pakietem Office?

Nie. Początkowo oba te rozwiązania funkcjonowały osobno, dopiero w roku 2003, wraz z wypuszczeniem przez Microsoft SharePointa 2003 użytkownicy platformy mogli korzystać w jej ramach z pakietu Office.

Jakie były najważniesjsze zmiany SP w 2010 roku?

W roku 2010 na rynek trafiła kolejna wersja SharePointa. Od poprzednich edycji różniła się przede wszystkim większą dostępnością z poziomu rozmaitych przeglądarek, ale także szeregiem dodatkowych ułatwień, takich jak edycja baz danych w MS Access, prostsza obsługa plików audio i wideo, a także większych możliwości, jeśli chodzi o pracę w zespole.