Jak monitorować czas pracy?

Jak organizujecie sobie pracę? Lista zadań w notatniku? Kalendarz? Aplikacja w telefonie? Rozplanowanie tasków i rozdzielenie ich na kolejne dni nie jest jeszcze tak trudne. Co innego, gdy przychodzi do rozliczenia się z czasu, który w danym tygodniu czy miesiącu spędziliśmy nad poszczególnymi zdaniami. Bądźmy szczerzy – dziś możemy odtworzyć nasze pracowe aktywności, ale co będzie za dwa czy trzy tygodnie, kiedy szef zapyta, czym się zajmowaliśmy? No właśnie. Co może nam pomóc? Może system do monitorowania czasu pracy?

Program do monitorowania czasu pracy

Otóż to! W tym kontekście monitorowanie czasu pracy za pomocą specjalnej aplikacji to dla pracownika korzyść. Jaka?

Po pierwsze – porządkowanie pracy. Ci, którzy starannie planują każdy krok, mogą się krzywić, ale przypisanie zakresu czasu do konkretnych zadań sprzyja porządkowaniu i priorytetowaniu tasków.

Po drugie – świadomość swoich możliwości. Brzmi coachingowo? Może i tak, ale spójrzmy na to z innej perspektywy. Jeśli przejrzymy czas, który poświeciliśmy na poszczególne zadania, łatwo możemy wyłapać, które aspekty naszej pracy możemy usprawnić.

Po trzecie – proste rozliczanie się ze swoich zadań przed szefem. Dzięki raportowaniu czasu pracy czarno na białym widać, ile pracowaliśmy i nie ma miejsca na dociekanie, czym zajmowaliśmy się dwa tygodnie temu. Trzecia linijka raportu miesięcznego – praca dla klienta. I wszystko jasne.

O korzyściach dla managerów i właścicieli firm nawet nie ma co wspominać – są oczywiste: wiedza na temat tego, jak wygląda praca w poszczególnych działach lub projektach, łatwe planowanie zadań, a przede wszystkim proste wystawianie faktur dla klientów. Jeśli mamy do czynienia z godzinowym rozliczeniem pracy dla klienta, raporty z systemu RCP to świetna podstawa do wystawiania faktur. Wiemy to, ponieważ tak właśnie działa program do raportowania czasu pracy, który nie tylko stworzyliśmy dla naszych klientów. Sami również go używamy.

Kontrola czasu pracy w firmie

No dobrze, ale jak wygląda monitorowanie czasu pracy w firmie w praktyce? Jeszcze do niedawna szczytem monitorowania czasu pracy pracowników była lista wejść i wyjść labo system oparty na kartach wstępu do biura. Obecnie pracodawcy mają do wyboru różne typy programów RCP.

Ich założenie jest jednak podobne – mają być dostępnym, prostym narzędziem, do którego pracownik będzie mógł z łatwością wpisać czas, który zajęło mu wykonanie poszczególnych zadań, a pracodawca może je sprawdzić i wygenerować raport. Przykład? Proszę bardzo!

Na naszym blogu opisywaliśmy już jedno z naszych rozwiązań – vWork. To klasyczny system do monitorowania czasu pracy, a połączeniu z vPlanem pozwala nie tylko kontrolować pracę w firmie, ale także racjonalnie rozporządzać jej zasobami.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

System RCP jako część automatyzacji procesów biznesowych

System RPC? Automatyzacja procesów biznesowych? Trudne słowa! A przecież ich znaczenie jest nam jak najbardziej znane!

RPC to nic innego jak znany nam z tego artykułu i nie tylko system monitorowania czasy pracy. Automatyzacja procesów biznesowych natomiast to zjawisko, które możemy zaobserwować na co dzień, choć być może nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. To nic innego jak wspomaganie procesów, które zachodzą wewnątrz firmy, rozwiązaniami technologicznymi.

Jak to się ma do monitorowania pracy pracowników? Automatyzacja procesów biznesowych zakłada, że procesy firmowe powinny być proste, ale spełniające wszystkie potrzeby firmy – a co sprawdza się w tym zakresie lepiej niż nowoczesne narzędzia?

Automatyzacja pracy upraszcza ją i sprawia, że możemy nasze zadania wykonywać efektywniej. A skoro tak jest, czemu ich nie raportować? 🙂

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakie korzyści zapewnia system RCP dla pracowników?

Program RCP przynosi korzyści nie tylko pracodawcom, ale także pracownikom. Dzięki aplikacji do raportowania czasu pracy mogą oni w prosty sposób porządkować pracę, priorytetować zadania i sprawdzać, ile czasu zajmuje ich wykonanie. Ważną zaletą tego rozwiązania jest też proste i skuteczne rozliczanie się z czasu pracy i wykazywanie, jakie zadania wykonali i ile czasu to zajęło.

Jakie korzyści managerom zapewnia monitorowanie czasu pracy?

Dzięki systemowi do monitorowania czasu pracy manager może dowiedzieć się, jak pracują osoby zatrudnione w firmie: jak szybko wykonują przypisane zadania, czy nie ma przestojów, gdzie przydałoby się wsparcie. Sprawdzanie, jak wyglądają procesy firmowe i ile czasu zajmuje ich wykonanie, pozwalają także na lepsze planowanie i rozdzielanie pracy w przyszłości. System RCP jest także dobrym narzędziem do rozliczania się z klientami.

Jak połączyć system RCP z innymi procesami w firmie?

Odpowiednio dobrany system RCP może świetnie uzupełniać inne procesy działające już w firmie. Usprawnione, unowocześnione raportowanie pracy może wpłynąć pozytywnie na całość pracy w firmie – planowanie, układanie grafików i planów urlopowych czy kalendarz szkoleń. Technicznie system również może być dopasowany do działających w firmie programów, może być częścią do firmowego intranetu.