Program IT do zarządzania produkcją

Zarządzanie fabryką – brzmi jak nie lada zadanie, prawda? Nawet jeśli ze wszystkich procesow logistycznych, jakie w niej zachodzą, wybierzemy jedynie zarządzanie produkcją, to i tak otrzymamy gignatyczny proces, nad którym trzeba jakos zapanować.

Oczywiście, każdy zakład produkcyjny, który działa od jakiegoś czasu, ma swoje własne procedury i rozwiązania. Na pewno w jakis sposób ułatwiają one procesy produkcyjne, ale czy to jest powód, by spoczywac na laurach? Automatyzacja procesow biznesowych dotarła też na produkcję i naprawdę może zdziałać cuda. Jak może wyglądać nowoczesne zarzadzanie produkcją? Zastanówmy się nad tym!

Jak usprawnić proces produkcyjny?

To pytanie zadają sobie pewnie wszytskie osoby na stanowiskach kierownicznych. Trzymać się sprawdzonych metod? Może zmienić procedury diametralnie? A może zdecydować się na programy IT do zarządzania produkcją? Rozwiązań jest sporo, ale zanim zdecydujemy się na jakies narzędzie do wspierania procesów produkcyjnych, zastanówmy się, co konkretnie chcemy zmieniać.

Consulting w zakresie usprawnień i modernizacji produkcji to jeden z zakresów naszej działalności. Nie zliczymy, ile razy siadaliśmy z klientami i zastanawialiśmy się wspólnie, jak usprawnić proces produkcyjny. Co z tego wynikało? Ciekawe rozwiązania, takie jak Kaizen albo intuicyjny, prosty system do wystawiania listów przewozowych dla Toyoty 😊

Wnioski, do jakich zazwyczaj dochodziliśmy wspólnie z kontrahentami, są proste:

  1. Planowanie to podstawa! Bez dobrego harmonogramu produkcji nie osiągniemy wiele. Porządek, rozplanowanie produkcji i wszytskie etapy rozpisane w jednym miejscu mogą wiele zdziałać. Nie ukrywamy, że polecalibyśmy raczej tworzenie ich za pomocą specjalnego programu dla zakładów produkcyjnych – dostępny dla wszytskich, edytowalny przez okreslonych użytkowników harmonogram to zupełnie inna jakość niż excel lub notatki w kalendarzu,
  2. Regularne kontrole stanu maszyn – nagła awaria maszyny może wstrzymać produkcję na długo. Czy nie lepiej mieć wszytsko pod kontrolą i na bieżąco wiedzieć, kiedy należy przeprowadzić kontrolę, naprawę lub wymienić jakieś części? Tu również najłatwiej jest kontrolować to dzięki specjalnemu programowi – papierowe karty kontroli maszyn nie zawsze są znacznie bardziej uciążliwe w obsłudze, a nam przecież zależy na czasie i precyzji,
  3. Dokumenty w formie cyfrowej – no właśnie. Śmiało możemy powiedzieć, że większość zakłądów produkcyjnych dąży teraz do jak najnowocześniejszej formy pracy. A przecież papierologia, drukowane formularze i składanie podpisów są chyba najbardziej analogowym elementem działania zakładów produkcyjnych. Tablety zamiast tabelek!
  4. Dobry przepływ informacji – to dopiero zagwozdka! Wbrew pozorom tu również często utyka produkcja. Nie zawsze pomagają choćby najlepiej przygotowane procedury czy częste zebrania. Naszym zdaniem to kwestia dobrej bazy informacji i systemów dla administracji. Co jest w końcu wygodniejsze – przejrzysty system, w którym można w kązdej chwili sprawdzić wszystkie informacje czy telefony i dopytywanie współpracowników?

Harmonogram produkcji

Tak jak wspominaliśmy – porządek w terminach wiele ułatwia. To nie tylko właściwie rozplanowany dzień pracy czy plan cyklu produkcyjnego. Owszem, to bardzo ważne, ale musimy pamiętać, że produkcja to o wiele więcej.

Planując cały cykl, musimy wziąć pod uwagę urlopy pracowników, ich badania okresowe, kontrole maszyn i narzędzi, czasowe przestoje, dostawy części i wysyłkę gotowych produktów. To wiele czynników i nawet najbardziej doświadczony logistyk może mieć problem z zespoleniem tego wszystkiego w jeden spójny plan produkcji.

Jak stworzyć harmonogram produkcji i uwzględnić wszystkie niezbędne czynniki? Trudna sprawa. Ale odpowiedni system IT dla produkcji zdecydowanie ułatwia takie zadanie. Wystarczy dobra koncepcja i rozwiązanie, które sprawdziło się w podobnym zakładzie produkcyjnym, takie, jak niejednokrotnie już wdrażaliśmy. Jeśli potrzebujecie świeżego spojrzenia na procesy produkcyjne, a przede wszystkim dobrego narzędzia do harmonogramowania, jesteśmy do dyspozycji!

Systemy ERP i MRP

Kolejny trudny orzech do zgryzienia: Material Requirements Planning (planowanie zapotrzebowania materiałowego). Planowanie potrzeb materiałowych wymaga wiedzy o strukturze wyrobu, stanach magazynowych, stanie zamówień i planu produkcji. Jak zebrać te wszystkie informacje w jednym miejscu i sprawnie zarządzać logistyką? Odpowiedź jest prosta – system MRP. To rozwiązanie IT dla produkcji, z którego korzysta wiele fabryk i to z bardzo dobrymi rezultatami!

Programy MRP często zawierają się w większym systemie ERP, czyli programie do całościowego zarządzania zakładem produkcyjnym (Enterprise Resource Planning). Nic dziwnego – przecież zaopatrzenie przedsiębiorstwa w odpowiednie materiały, ustalenie właściwych wielkości dostaw i zapasów w magazynie to bardzo istotny składnik zarządzania produkcją. Jeśli jednak do tej pory bazowaliśmy na arkuszach Excel i procedurach sprzed kilku lub nawet kilkunastu lat, warto pomyśleć o czymś, co pozwoli nam dograć wszystkie procesy produkcyjne w firmie, a co za tym idzie – usprawnić produkcję.

Stworzenie oprogramowania dla firm produkcyjnych

Programy IT dla produkcji powinny uwzględniać jej specyfikę i sposób działania, a także filozofię firmy. Najlepiej wiać to właśnie na przykładzie Toyoty. Rozwiązania wypracowane przez lata sprawdzały się u nich dobrze i świetnie komponowały się z misją firmy, potrzebowały jedynie unowocześnienia i przeniesienia do intranetu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co powinien zawierać program IT do zarządzania produkcją?

Program do zarządzania produkcją powinien przede wszystkim odpowiadać specyfice zakładu produkcyjnego i dobrze odzwierciedlać procesy, które zachodzą w firmie. Żeby ułatwiać i usprawniać zarządzanie produkcją powinien mieć jasny dla wszystkich użytkowników interfejs i zrozumiałą strukturę.

W czym pomaga program do zarządzania produkcją?

Program do zarządzania produkcją ułatwia uporządkowanie procesów, które funkcjonują w zakładzie produkcyjnym, a także zapanowanie nad każdym z nich. To swego rodzaju centrum zarządzania przedsiębiorstwem – procesy produkcyjne, ale też związane z innymi aspektami działania przedsiębiorstwa, można przeprowadzać i monitorować z poziomu aplikacji. Pomaga to przyspieszyć niektóre procedury, ułatwić je i szybciej wyłapywać ewentualne usterki i przestoje.

Czy program do zarządzania produkcją to system ERP i MRP?

Nie do końca. System MRP (Material Requirements Planning) wspiera proces zarządzania produkcją – dzięki niemu można dokładnie planować potrzeby materiałowe przedsiębiorstwa. Choć przydatny i może być używany osobno, stanowi jednak tylko część całościowego programu do zarządzania produkcją, czyli ERP (Enterprise Resource Planning).