Home » Program IT do zarządzania produkcją
Zarządzanie fabryką – brzmi jak nie lada zadanie, prawda? Nawet jeśli ze wszystkich procesow logistycznych, jakie w niej zachodzą, wybierzemy jedynie zarządzanie produkcją, to i tak otrzymamy gignatyczny proces, nad którym trzeba jakos zapanować.
Oczywiście, każdy zakład produkcyjny, który działa od jakiegoś czasu, ma swoje własne procedury i rozwiązania. Na pewno w jakis sposób ułatwiają one procesy produkcyjne, ale czy to jest powód, by spoczywac na laurach? Automatyzacja procesow biznesowych dotarła też na produkcję i naprawdę może zdziałać cuda. Jak może wyglądać nowoczesne zarzadzanie produkcją? Zastanówmy się nad tym!
To pytanie zadają sobie pewnie wszytskie osoby na stanowiskach kierownicznych. Trzymać się sprawdzonych metod? Może zmienić procedury diametralnie? A może zdecydować się na programy IT do zarządzania produkcją? Rozwiązań jest sporo, ale zanim zdecydujemy się na jakies narzędzie do wspierania procesów produkcyjnych, zastanówmy się, co konkretnie chcemy zmieniać.
Consulting w zakresie usprawnień i modernizacji produkcji to jeden z zakresów naszej działalności. Nie zliczymy, ile razy siadaliśmy z klientami i zastanawialiśmy się wspólnie, jak usprawnić proces produkcyjny. Co z tego wynikało? Ciekawe rozwiązania, takie jak Kaizen albo intuicyjny, prosty system do wystawiania listów przewozowych dla Toyoty 😊
Wnioski, do jakich zazwyczaj dochodziliśmy wspólnie z kontrahentami, są proste:
Tak jak wspominaliśmy – porządek w terminach wiele ułatwia. To nie tylko właściwie rozplanowany dzień pracy czy plan cyklu produkcyjnego. Owszem, to bardzo ważne, ale musimy pamiętać, że produkcja to o wiele więcej.
Planując cały cykl, musimy wziąć pod uwagę urlopy pracowników, ich badania okresowe, kontrole maszyn i narzędzi, czasowe przestoje, dostawy części i wysyłkę gotowych produktów. To wiele czynników i nawet najbardziej doświadczony logistyk może mieć problem z zespoleniem tego wszystkiego w jeden spójny plan produkcji.
Jak stworzyć harmonogram produkcji i uwzględnić wszystkie niezbędne czynniki? Trudna sprawa. Ale odpowiedni system IT dla produkcji zdecydowanie ułatwia takie zadanie. Wystarczy dobra koncepcja i rozwiązanie, które sprawdziło się w podobnym zakładzie produkcyjnym, takie, jak niejednokrotnie już wdrażaliśmy. Jeśli potrzebujecie świeżego spojrzenia na procesy produkcyjne, a przede wszystkim dobrego narzędzia do harmonogramowania, jesteśmy do dyspozycji!
Kolejny trudny orzech do zgryzienia: Material Requirements Planning (planowanie zapotrzebowania materiałowego). Planowanie potrzeb materiałowych wymaga wiedzy o strukturze wyrobu, stanach magazynowych, stanie zamówień i planu produkcji. Jak zebrać te wszystkie informacje w jednym miejscu i sprawnie zarządzać logistyką? Odpowiedź jest prosta – system MRP. To rozwiązanie IT dla produkcji, z którego korzysta wiele fabryk i to z bardzo dobrymi rezultatami!
Programy MRP często zawierają się w większym systemie ERP, czyli programie do całościowego zarządzania zakładem produkcyjnym (Enterprise Resource Planning). Nic dziwnego – przecież zaopatrzenie przedsiębiorstwa w odpowiednie materiały, ustalenie właściwych wielkości dostaw i zapasów w magazynie to bardzo istotny składnik zarządzania produkcją. Jeśli jednak do tej pory bazowaliśmy na arkuszach Excel i procedurach sprzed kilku lub nawet kilkunastu lat, warto pomyśleć o czymś, co pozwoli nam dograć wszystkie procesy produkcyjne w firmie, a co za tym idzie – usprawnić produkcję.
Programy IT dla produkcji powinny uwzględniać jej specyfikę i sposób działania, a także filozofię firmy. Najlepiej wiać to właśnie na przykładzie Toyoty. Rozwiązania wypracowane przez lata sprawdzały się u nich dobrze i świetnie komponowały się z misją firmy, potrzebowały jedynie unowocześnienia i przeniesienia do intranetu.
Co powinien zawierać program IT do zarządzania produkcją?
Program do zarządzania produkcją powinien przede wszystkim odpowiadać specyfice zakładu produkcyjnego i dobrze odzwierciedlać procesy, które zachodzą w firmie. Żeby ułatwiać i usprawniać zarządzanie produkcją powinien mieć jasny dla wszystkich użytkowników interfejs i zrozumiałą strukturę.
W czym pomaga program do zarządzania produkcją?
Program do zarządzania produkcją ułatwia uporządkowanie procesów, które funkcjonują w zakładzie produkcyjnym, a także zapanowanie nad każdym z nich. To swego rodzaju centrum zarządzania przedsiębiorstwem – procesy produkcyjne, ale też związane z innymi aspektami działania przedsiębiorstwa, można przeprowadzać i monitorować z poziomu aplikacji. Pomaga to przyspieszyć niektóre procedury, ułatwić je i szybciej wyłapywać ewentualne usterki i przestoje.
Czy program do zarządzania produkcją to system ERP i MRP?
Nie do końca. System MRP (Material Requirements Planning) wspiera proces zarządzania produkcją – dzięki niemu można dokładnie planować potrzeby materiałowe przedsiębiorstwa. Choć przydatny i może być używany osobno, stanowi jednak tylko część całościowego programu do zarządzania produkcją, czyli ERP (Enterprise Resource Planning).