vDictionary – Lista w SharePoincie

Z poprzednich vDictionary wiecie już może, jak wygląda struktura Share Pointa. Jednak czym różni się witryna i lista w SharePoincie? Jak się do tego ma biblioteka? Czy strona to coś zupełnie innego? Dla odświeżenia pamięci mała grafika poniżej:

Czym jest lista w SharePoincie?

Jak widać, MS SharePoint ma strukturę drzewkową, innymi słowami – hierarchiczną. Oznacza to, że cała aplikacja dzieli się na mniejsze struktury, czyli zbiory witryn, a witryny z kolei na kolejne segmenty, w zależności od budowy i przeznaczenia nazwane listami, bibliotekami lub stronami.
Dziś postaramy się wyjaśnić, co to jest lista SharePoint. Najprościej – to jeden z najmniejszych elementów SharePointa, służący do sortowania i przechowywania danych. Ma przejrzysty, jasny układ, przypominający tabelę – jak poniżej:

To dobra forma przechowywania prostych informacji. Jak sama nazwa wskazuje, dane uszeregowane są w formie wykazu: dane ułożone są kolumnami i wierszami, dlatego to świetne narzędzie do porządkowania niezbyt rozbudowanych baz danych, na przykład podstawowych danych pracowników, list zadań czy przydatnych linków.

SharePoint oferuje użytkownikom szablony, według których można tworzyć listy. Jeśli jednak istnieje potrzeba spersonalizowania ich i dostosowania do potrzeb użytkowników, doświadczeni SharePoint deweloperzy z łatwością mogą stworzyć niezbędne rozwiązania.