vKaizen

... czyli kilka kliknięć do łatwiejszej pracy

Coś Ci zgrzyta w sposobie pracy. Drobiazg, który łatwo można poprawić, mała rzecz, którą można robić inaczej, żeby praca szła szybciej i sprawniej. Czy któraś z poniższych sytuacji brzmi znajomo?

 

  1. POROZMAWIAJ Z SZEFEM Umawiasz spotkanie z managerem. To może potrwać, przecież jego kalendarz jest zapełniony. W końcu przychodzisz do jego gabinetu, tłumaczysz swój pomysł, on przytakuje, po czym… sprawa rozchodzi się po kościach. Trudno wskazać osobę, która jest odpowiedzialna za  konkretne zadanie, odpowiedzialność się rozmywa, dobre pomysły jakoś giną wśród codziennych obowiązków.
  2. ZAPISZ SUGESTIĘ Masz do dyspozycji skrzynkę, do której możesz wrzucić spisane na kartce pomysły na udoskonalenie pracy. Stoi na środku korytarza i codziennie obiecujesz sobie, że opiszesz dokładnie swój pomysł i przedstawisz go w ten sposób kierownictwu. W końcu już przy wyjściu dopadasz kartki i ołówka, przelewasz myśli na papier – szybciej, zaraz będą korki, ale ten ołówek tępy, i jeszcze się złamał, no trudno, taki opis powinien wystarczyć. Kilka tygodni później nad twoją pospiesznie zapisaną karteczką głowi się szefostwo i specjalista ds. HR i po kilku próbach odgadnięcia, co właściwie chciałeś przekazać, wyrzuca ją do kosza. Cóż, próbowałeś.
  3. WPISZ POMYSŁ DO EXCELA Excel! Przyjaciel każdego pracownika! Tu sprawa na pewno będzie prosta, przecież nie ma nic łatwiejszego niż wpisać w odpowiednie pola opis pomysłu, zapisać… Aha. W międzyczasie do pliku zajrzało jeszcze kilka osób, wpisało swoje własne sugestie, usunęło kilka komórek, w dokumencie zrobił się mały bałagan. Chyba przepadło. Inaczej – arkusz Excela tylko dla ciebie! Uzupełniasz, drukujesz, dostarczasz do przełożonego. Kartka trafia na stertę jej podobnych i… no właśnie. Tak działało to w fabrycie Toyoty w Wałbrzychu. Jak się skończyło?

 

Jeśli w tym momencie pomyślałeś „Nie warto” i odłożyłeś swoje dobre pomysły do szuflady, najwidoczniej nie słyszałeś o vKaizenie. Jeśli jesteś szefem i właśnie dotarło do ciebie, ile usprawnień przepadło mimo najlepszych chęci Twoich i  pracowników – również powinieneś zapoznać się z tym rozwiązaniem.  

vKaizen – jak wprowadzać efektywnie zmiany w przedsiębiorstwie?

Czy uważasz, że zgłaszanie ulepszeń w firmie może skończyć tylko w taki sposób? W trakcie pracy nad vKaizenem zadawaliśmy sobie to samo pytanie i znaleźliśmy na nie odpowiedź – nie!

Przeanalizowaliśmy tradycyjny system kaizen, stosowany przez jednego z naszych klientów i na jego podstawie opracowaliśmy proste narzędzie, usprawniające proces zgłaszania usprawnień.  

Jak to działa?

Pracownik zauważył możliwość wprowadzenia ulepszeń w pracy firmy. Przez swoje konto w vKaizenie ma dostęp do formularza. Tam może dokładnie opisać cały pomysł, dołączyć screeny, zdjęcia lub inne materiały, które ilustrują jego propozycję. Wybiera lokalizację, obszar działalności firmy, w którym jego usprawnienie mogłoby pomóc, taguje, przypisuje do zgłoszenia osoby, które znają sprawę i mogłyby wypowiedzieć się w sprawie twojego pomysłu.

Co dalej? Przypisane do pomysłu osoby mogą go dokładnie przedyskutować, proponować zmiany, oceniać, a na koniec zgłoszony kaizen trafia do przełożonego. Nadal możesz śledzić losy swojej sugestii – w systemie możesz sprawdzać status swojego zgłoszenia i zobaczyć, czy i kiedy został wdrożony. Co najlepsze – dostępność aplikacji przyspiesza cały proces. A więc ułatwienie pracy jest na wyciągnięcie ręki.

Jak to wygląda ze strony maganera?

Równie łatwo! Nowe zgłoszenia usprawnień mogą w każdej chwili sprawdzić w aplikacji, ale prócz tego o każdym nowym kaizenie zostaną powiadomieni mailowo. W vKaizenie czeka na nich dokładnie opisany pomysł – wiedzą, kto go zgłosił, czego dokładnie dotyczy, jak może pomóc pracownikom lepiej wykonywać swoją pracę. Mogą ocenić sugestię, dodać swoje uwagi, porozmawiać z pracownikami, dopytać o szczegóły. Widzi osoby odpowiedzialne za wdrożenie sugestii, a uruchomienie procesu wcielania pomysłu w życie to zaledwie kilka kliknięć. Czy można w prostszy sposób usprawniać pracę?

Co tu dużo mówić – upraszczanie procedur i usuwanie przeszkód w pracy przynosi korzyści wszystkim w firmie. Dlaczego nie skorzystać z tego, skoro dobre rozwiązanie jest na wyciągniecie ręki? Skontaktuj się z  nami i skorzystaj z wersji demo vKaizena lub umów się na prezentację. Chętnie opowiemy Ci o wszystkich jego funkcjach i zastosowaniach