System RCP

POROZMAWIAJMY

Kontrola czasu pracy w firmie nie zawsze jest prostym procesem. Owszem, możemy stosować wciąż analogowe metody w stylu listy obecności z godzinami przyjść i wyjść, nie da się jednak ukryć, że w czasach elastycznego czasu pracy i pracy zdalnej to kłopotliwe rozwiązanie. A przecież liczenie godzin pracy jest przecież konieczne! Jak znaleźć nowoczesny, efektywny sposób na ewidencjonowanie czasu pracy? Zapraszamy dalej – opowiemy Ci o elektronicznym systemie RCP!

Ręczne zliczanie godzin pracy czy elektroniczna lista obecności?

Łatwo przyzwyczaić się do tradycyjnych sposobów na rozliczanie godzin pracy. Każda firma przechodziła chyba etap podpisywania listy przy wejściu do biura. Tak, taki sposób sprawdzał się na pewno przez długie lata, ale wraz z rozwojem technologii zmieniły się przyzwyczajenia pracowników, sposoby funkcjonowania przedsiębiorstw, a przede wszystkim – przepisy prawa. Dostępny dla wszystkich spis zatrudnionych w firmie osób z pewnością nie spełnia wymagań, które stawia przed pracodawcą RODO. W tym zakresie rozwiązaniem mogłaby być indywidualna karta czasu pracy pracownika, ale czy opłaca się tworzyć nowe procedury i narażać się na konsekwencje tylko po to, żeby utrzymać stare, nie do końca przystające do dzisiejszych czasów rozwiązanie?

Z biegiem czasu zastosowanie znalazły inne sposoby na organizowanie listy obecności pracowników: Excel, zameldowanie się przełożonemu na firmowym komunikatorze… To brzmi już bardziej przystępnie niż wydrukowana karta ewidencji czasu pracy podpisywana codziennie na wejściu i wyjściu z biura, wciąż jednak ma całkiem sporo minusów.

O plikach Excela możemy powiedzieć wiele, ale nie to, że łatwo je modyfikować, zwłaszcza jeśli funkcjonują w firmie już jakiś czas. Dokument modyfikowany codziennie przez wiele osób to ryzykowna sprawa, jeśli zależy nam na dokładnym rozliczaniu czasu pracy. Co do komunikatora – czy któryś lider chciałby być bombardowany wiadomościami „już jestem!”? Nawet jeśli zespół jest niewielki, to czy jest to dobry sposób na prowadzenie ewidencji czasu pracy?

Jeśli takie rozwiązania nie do końca odpowiadają specyfice pracy w Twojej firmie, może czas na rozwiązania cyfrowe? Sprawdzanie obecności online, system rejestracji czasu pracy oparty na sprawdzaniu, kiedy logują się pracownicze karty dostępu? A może personalizowana aplikacja do mierzenia czasu pracy?

Elektroniczna ewidencja czasu pracy, zwana także systemem RCP online, to zazwyczaj połączony z intranetem program do liczenia godzin pracy, dostępny dla pracowników, którzy wpisują liczbę przepracowanych dziennie godzin. Dzięki temu rozliczenie czasu pracy, wykonania zadań, ewentualnych nadgodzin, efektywności pracy pracownika nagle staje się proste, zwłaszcza jeśli wprowadzimy takie elementy jak generowanie raportów i możliwość monitorowania pracy poszczególnych pracowników i całych zespołów.

Obieg wniosków urlopowych a system RCP

Każdy wie, jak wygląda proces składania wniosków urlopowych. Ustalanie grafiku, zdobywanie kolejnych podpisów, szukanie kogoś, kto przejmie nasze obowiązki… System pracy w sezonie urlopowym wygląda inaczej i nie bójmy się tego powiedzieć – generuje wiele problemów.
Jest na to rozwiązanie – elektroniczna ewidencja urlopów lub system rejestracji wniosków urlopowych online. Jeśli przepływ tych dokumentów będzie kontrolowany w intranecie, a przesłanie wniosku do przełożonego i uzyskanie akceptacji będzie wymagało kilku kliknięć, cały proces będzie o wiele prostszy, szybszy i bardziej przejrzysty.

Ewidencja czasu pracy online – w czym jeszcze może pomóc?

Elektroniczny rejestrator czasu pracy może mieć różne zastosowania. To nie tylko elektroniczne wnioski urlopowe czy program do ewidencji czasu pracy. Odpowiednio przystosowany do potrzeb firmy może mieć także inne zastosowania:

  • Grafik pracy – program, w którym pracownicy zapisują zadania i czas, jaki im to zajęło, może służyć jako podstawa do sporządzenia grafiku pracy uwzględniającego możliwości osób zatrudnionych w firmie,
  • Karta godzin pracy poszczególnych pracowników – ta opcja jest szczególnie przydatna, jeśli stosujemy outsourcing i na podstawie badania RCP wystawiamy klientom faktury.

Jak widać, system RCP to nie tylko ewidencja godzin pracy. Może służyć jako program do grafiku pracy, elektroniczna karta czasu pracy pracownika. W zależności od potrzeb firmy program kadrowy może przyjmować różne funkcje – należy go tylko właściwie spersonalizować!

Porozmawiajmy

Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy!