System zarządzania produkcją

POROZMAWIAJMY

Może się wydawać, że planowanie produkcji to kwestia indywidualna dla każdego zakładu produkcyjnego. To, w jaki sposób projektuje się zarządzanie produkcją, związane jest przede wszystkim z branżą, sposobem działania, celami i zespołem, jakim dysponuje firma – to oczywiste. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą wspomóc wiele różnych przedsiębiorstw niezależnie od modelu systemu produkcyjnego.

Różne procesy produkcyjne, podobne potrzeby

Zastanówmy się – czy są obszary, w których przedsiębiorstwa zajmujące się różnymi rodzajami produkcji mają zbieżne potrzeby? Według Vialutions można wyróżnić ich co najmniej kilka!

Wszystkie firmy były kiedyś w sytuacji, w której trzeba było wdrożyć dokładny plan produkcji. Etapy procesu planowania wbrew pozorom są zbieżne – żeby rozpocząć działalność zakładu lub go przekształcić, należy dokładnie zastanowić się nad takimi kwestiami jak harmonogramowanie produkcji czy planowanie potrzeb materiałowych. To spore wyzwanie, zwłaszcza w dużych zakładach, dlatego planowanie tych kwestii wyłącznie za pomocą ołówka i papieru czy nawet Excela to spore ryzyko.

Co może pomóc? Informatyczne systemy zarządzania! Jeśli to zbyt ogólne pojęcie, może bliże będą Wam pojęcia systemu ERP czy MRP – narzędzi do planowania zapotrzebowania materiałowego i samej pracy przedsiębiorstwa. Różne rodzaje systemów zarządzania wymagają innego podejścia, ale jedno jest pewne – sterowanie produkcją to zbyt poważna kwestia, żeby w dzisiejszych czasach nie wspomagać się odpowiednim programem. Nawet najbardziej elastyczne systemy produkcyjne będą rozwijać się lepiej, jeśli dokładnie je zaplanujemy.

Lean management – system zarządzania produkcją z Toyoty

Czy zetknęliście się kiedyś z pojęciem Lean Management? My znamy je bardzo dobrze – ten system produkcyjny pochodzi przecież bezpośrednio z fabryk Toyoty, naszego wieloletniego klienta. To zespół przemyślanych, wpływających na siebie zasad i procesów, które owocują sprawną, doskonale zorganizowaną pracą całego zakładu.

Eksperci Toyoty poświęcili lata na to, żeby opracować sposób zarządzania produkcją odpowiadający ich filozofii pracy i rodzajowi produktów. To autorski program do zarządzania produkcją – Toyota musiała więc stworzyć całą metodologię i narzędzia, dzięki którym można go realizować. A przecież także oni korzystają z wirtualnych narzędzi, usprawniających i ułatwiających kontrolę procesu produkcyjnego. Nawet całkowicie autorskie i sprawdzone metody mogą być ulepszone ku zadowoleniu wszystkich.

Przykład? System zarządzania jakością w przedsiębiorstwie produkcyjnym w Wałbrzychu – Kaizen. Toyota pojmuje monitorowanie jakości w bardzo szeroki sposób, także w zaangażowanie pracowników w dbanie o rozwój firmy i szukanie wszelkich okazji do udoskonalenia jej funkcjonowania. Całą historię możecie przeczytać tutaj, ale w skrócie sposób działania wygląda następująco:

  • Do dyspozycji pracowników i zarządu jest intranet, w którym osoby zatrudnione w firmie mogą umieszczać propozycje usprawnień w zakresie funkcjonowania firmy,
  • Sugestie pracowników, a także ich status (zaakceptowane przez przełożonych, przekazane do realizacji, odrzucone) są widoczne w systemie,
  • W prosty sposób można sprawdzić, czy ulepszenie weszło już w życie lub czy  ktoś wcześniej nie zgłosił podobnego kaizena.

Odkąd zaimplementowaliśmy w fabryce Toyoty naszą wersję systemu, liczba zgłaszanych poprawek wzrosła w znaczący sposób. To chyba najlepszy dowód na to, że systemy informatyczne wspomagające zarządzanie produkcją mają przyszłość!

Porozmawiajmy

Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy!