Co my tu właściwie robimy? Cz.2 – Backend

No dobrze, wiemy, czym jest frontend i  jak się buduje „przód strony”. Co z drugą częścią?  Jak to się dzieje, że wpisujemy w aplikację dane, a ona je przetwarza i dostarcza nam wyniki tej analizy? To już pytania do backend developera. My możemy wyjaśnić, czym się zajmuje programista backend i jak bardzo jest potrzebny 😊

Co to jest backend?

I znowu zaczynamy od podstaw. Nie da się wytłumaczyć, co dokładnie robi backend developer, bez wytłumaczenia, czym jest backend. Najprościej – to dokładnie to, co zobaczylibyśmy, gdybyśmy zajrzeli w głąb aplikacji lub strony. To wszystkie te procesy i mechanizmy, które sprawiają, że jej funkcje działają prawidłowo. Brzmi imponująco? Pewnie! A najważniejsze jest w tym to, że to czasem długie tygodnie pracy nad jakąś funkcją, której działanie wydaje się użytkownikowi całkiem proste!

Coś jeszcze? Oczywiście – to bazy danych, z których korzysta się przy tworzeniu strony lub aplikacji, a także jej utrzymanie. Żeby działała prawidłowo, trzeba co jakiś czas optymalizować kod, uaktualniać funkcje i wtyczki, a czasem na bieżaco przerabiać niektóre obszary na stronie. To również jest praca dla backend developera.

Kim jest backend developer?

Po takim wstępie chyba każdy chyba może już powiedzieć, czym zajmuje się backend developer.  W skrócie – tworzenie aplikacji od strony silnika, logiki,  zasad, według których działa. Blisko współpracuje z frontend developerem – efektem ich wspólnej pracy jest funkcjonalny program, który działa bez zarzutu i ma jasną, czytelną strukturę i funkcję.

Backend – technologie

W przypadku backendu równie ważne są narzędzia, jak i bazy danych. W Vialutions stawiamy przede wszystkim na: